na praní

Výborným receptem je Mýdlový gel na praní:

Potřebujete:

1 kostka mýdla
cca 300 g práškové sody na praní
10 l vody
Kbelík s víkem

- nastrouháme mýdlo na hobliny, 5l vody přivedeme k varu, následně v něm rozpustíme mýdlové vločky. Uvaříme zbylých 5 l vody, do horké vsypeme sodu na praní (sypeme opatrně, jinak překypí přes hrnec) a oba roztoky smícháme dohromady. Po vychladnutí zůstává roztok tekutý, schválně dávám do výroby mýdla olivový olej, který zaručí, že gel neztuhne. Osvědčilo se mi to hlavně na tmavé prádlo, protože gelová forma nechávala šmouhy. Dávkování se řídí množstvím prádla. Na plnou 6 kg pračku dávám max. 300ml "gelu". Toto mýdlo je samo o sobě dostatečně voňavé a díky sodě je prádlo po vyprání měkké, není třeba přidávat aviváž. 

Tento "gel" je vhodný na barevné i tmavé prádlo. Dáváme přímo do bubnu pračky.

Náklady na výrobu jsou minimální a toto množství gelu vydrží cca na 25 pracích dávek.


SLOŽENÍ: řepkový olej z lokálních zdrojů, olivový olej, kokosový olej, palmový olej* (certifikovaný RSPO), šungitová voda, mořská sůl, hydroxid sodný, extrakt z grepových jadýrek

Éterické oleje: Litsea Cubeba 

*Chovejme se zodpovědně... 
Certifikát RSPO zaručuje, že je tento palmový olej z udržitelných zdrojů a splňuje přísná kritéria na ochranu životního prostředí, ale také dohlíží na podmínky pro místní výrobce.

koho to zajímá, mrkněte ...ČISTÉ PRÁDLO

Složení mýdla je přímo určené pro ruční praní běžných i jemných tkanin.

Prádlo namočené v nastrouhaném rozpuštěném mýdle se lžící sody na praní parádně doperete i při nízkých teplotách.

Náš tip: Skladujte mimo vlhké prostředí. Déle Vám vydrží!

Aktivní složky:

Mořská sůl:

sama o sobě má lehce bělící efekt, rozjasňuje barvy a výborně pomáhá rozpouštět nečistoty.

Z Aromaterapie k éterickým olejům:

Litsea Cubeba:

Strom Litsea kubébového je vavřínovitá rostlina, která má svůj domov v Číně.

Strom vavřínu kubébového má citrónově vonící listy a květy. Olej stromu Litsea je získáván z malých, červeně zbarvených plodů stromu, které se podobají pepři. Z litseového oleje se získává přírodní látka citral, která se často používá v kosmetickém průmyslu a v průmyslu s čisticími prostředky.

Účinky: antivirální, protiplísňový, repelentní, antiseptický.

Éterické oleje vavřínu kubébového osvěžují a stimulují. Díky jejich aromakologickému účinku dodává vůně optimistickou náladu, naději a osvěžuje a povzbuzuje. Vzhledem k extrémně vysokému obsahu aldehydu citrálu je schopen v koncentrovaném stavu dráždit pokožku. Proto se v nízkých koncentracích přidává jako posilující složka, hlavně do protizánětlivých a uklidňujících směsí. Pro své silně dezinfekční a antibakteriální účinky je skvělý právě třeba pro praní (roky jsem ho přidávala na praní dětských látkových plenek).


Váha: 120 g

Cena pouze bezobalově: 50 Kč


Zdroj titulního obrázku: www.unsplash.com