SADA - (5 x 30ml)

Harmonizační Éterické spreje jsou silné koncentrované, až parfémové vůně. Obsahují líh. Používám je k provonění oblečení, vlasů, na šátek či šálu... i pro zlepšení nálady :-D

Jsou vhodné do prostoru, do auta ... Spreje je možné aplikovat také do aury.

Cena je za všech pět sprejů s 20% slevou 

1 080,00 Kč
Please select variants first

PENTAGRAM - Cyklus pěti prvků

V přírodě probíhá mnoho cyklických dějů, vše kolem nás i v nás běží v cyklech. Denní cyklus, roční cyklus, cyklus našeho života, fáze měsíce a tím i příliv a odliv...Prostřednictvím pozorování cyklických dějů čínští filozofové stanovili pět elementů (pět prvků, pět proměn energií), mezi kterými probíhá energie stále dokola.

Představte si, jak v tomto cyklu probíhá neustále energie. Jeden prvek vyživuje, tedy posílá energii prvku následujícímu. To znamená, že Dřevo živí Oheň, Oheň spálením Dřeva vyživuje Zemi, země živí Kov, Kov vzniká v Zemi. Kov pak vyživuje vodu, na Kovu se sráží voda a Voda vyživuje Dřevo (strom). Tento cyklus nazýváme Cyklus výživy.

Ve stavu poruchy (opačný směr toku energie) pak vzniká destrukce - Dřevo porušuje (nadměrně vsakuje) Vodu, Voda ničí (koroduje) Kov, Kov narušuje Zemi, Země hasí Oheň a Oheň spaluje Dřevo. 

Aby byl systém dostatečně stabilní, má ještě pojistku a tou je Cyklus kontroly. Proto Dřevo kontroluje Zemi, Země kontroluje Vodu, Voda kontroluje Oheň, Oheň kontroluje Kov a ten kontroluje Dřevo. Někdy se tomuto vztahu říká "vládne nad". To je jen stručný a velmi povrchní nástin toho, jak to v přírodě a v našem těle funguje. Příroda to vymyslela důmyslně a čínští filozofové to pro nás důmyslně zpodobnili. 

Energie přechází plynule bez zastavení jedna do druhé a živí energii následující. Jaro střídá léto, léto je zdrojem energie pro pozdní léto, po kterém následuje podzim a zima. Je to stejný koloběh energie, kdy ráno energie stoupá, vše je odpočinuté a pružné a přechází do nejakčnější části dne, kdy je nejtepleji a tou je poledne. Pak energie klesá k pozdnímu odpoledni a přichází večer. Ten pak přejde do klidné, vlhké a pomalé noci.

Ke každému z pěti výše jmenovaných prvků jsou přiřazeny i naše orgány. Patří sem proto, že mají stejný charakter energie a jsou pro naše tělo zdrojem stejné funkce, jako základní prvek. Vždy jsou zde dvojice orgánů. Jeden plný, metabolický, a druhý dutý, vylučovací. Oba dohromady tvoří celek, který odpovídá stejné energii.

Element - DŘEVO

Plný orgán (CANG): JÁTRA (1-3 hod.), ohrožený měsíc - duben
Párový dutý orgán (FU): ŽLUČNÍK (23-1 hod.), ohrožený měsíc - březen
Souhlasné biorytmy: ráno, jaro, dětství
Hlavní vztahy: oči, slzy, nehty, tkáně, šlachy a vazy
Pohyb: vzestupný. Projevy: hněv, lekavost, křik, záškuby, třes. Mentální charakteristika: originalita. Posilující barva: zelená, tyrkysová, modrozelená. Chuť: kyselá. Smysl: zrak. Měsíční fáze: stoupající půlměsíc. Světová strana: východ. Přírodní jev: vítr. Planeta: Jupiter. Čísla: 3 a 8.
Hlavní funkce jater: Kontrolují plynulý tok mentální a emoční aktivity. Usnadňují průtok energie trávení s normální sekrecí žluči. Udržují oběh krve a energie. Skladují krev, která se pak podle potřeby organismu, dostane tam, kde ji tělo potřebuje. Mají schopnost regenerace. Játra jsou orgánem, kde vzniká hodně horkosti, která pak porušuje organismus.
Hlavní funkce žlučníku: Skladuje a vylučuje žluč. Žluč je uvolňována játry, přepravovaná žlučníkem do tenkého střeva, kde pomáhá trávení. Žlučník řídí rozhodování, naši schopnost rozhodnout se včas.
Energie dřeva - Harmonie: klidné emoce, pružnost a přizpůsobivost, trpělivost a uspořádanost.
Disharmonie: nervozita, neklid, vznětlivost, nevrlost, napětí, tlak, křeče, únava, přísnost, agresivnost.
Dřevo - je energií stoupavou, která je pružná a ohebná jako proutek, jenž ohneme a on se vrátí do původní pozice. Ke dřevu náleží éterické oleje se schopností harmonizovat emoční aktivitu, zvýšit intuitivní vnímání a prohloubit pocit vnitřního bezpečí. K tomuto se hodí ÉO s květovým, zeleným, nebo sladce - bylinným aroma.


Éterické oleje: Bazalka - zmírňuje únavu, nesoustředěnost, posiluje nervový systém a mozkovou činnost, působí protikřečově v zažívacím ústrojí, dodává odvahu a odhodlání, posiluje koncentraci
Rozmarýna - čistí játra, bolesti svalstva, podvrtnutí, výrony, nervově stimulační účinky, všestranné posílení organizmu
Citron - zchlazuje horká játra, rozpouští žlučové kameny, celkové pročištění organizmu
Pelargonie - působí antidepresivně, zklidňuje při stresu a přepracovanosti
Heřmánek modrý - zlepšuje trávení, je analgetický a hojivý, vhodný při chudokrevnosti, nespavosti
Bergamot - snižuje horečku, napětí a tlak
Grapefruit - při jaterních potížích, napomáhá vylučování toxinů, pomáhá při odvykání drogové závislosti, posiluje a čistí zažívání

Element - OHEŇ -jako jediný má dvě energie TEPLO a ŽÁR
TEPLO:
Plný orgán (CANG): SRDCE (11-13 hod.), ohrožený měsíc - květen
Párový dutý orgán (FU): TENKÉ STŘEVO (13-15 hod.), ohrožený měsíc - červen
ŽÁR:
Plný orgán (CANG): PERIKARD (obal srdce) (19-21 hod.), ohrožený měsíc - červenec
Párový dutý orgán (FU): TŘI OHNIŠTĚ (21-23 hod.), ohrožený měsíc - srpen
Souhlasné biorytmy: poledne, léto, dospělost
Hlavní vztahy: jazyk, pot, nervová soustava, tvář, krevní cévy, krev, perikard (osrdečník), tři ohniště
Pohyb: odstředivý. Projevy: radost, smích, žvanění, přání, pozornost, úzkostlivost. Mentální charakteristika: žádostivost (teplo), ambice (žár). Posilující barva: červená. Chuť: hořká. Smysl: řeč. Měsíční fáze: úplněk. Světová strana: jih. Přírodní jev: horko. Planeta: Mars. Čísla: 2 a 7.

Hlavní funkce srdce: Uvádí krev do pohybu a tím zajišťuje přepravu výživných látek do celého těla. Vládne nad našimi psychickými funkcemi a je sídlem našeho "Já". (Kam ukážete, když mluvíte o sobě?)
Hlavní funkce tenkého střeva: Od kvality tenkého střeva se odvíjí to, co krev rozvádí. Výživa tkání je závislá na tom, co střevo vstřebá a srdce rozvede.
Hlavní funkce perikardu: Sídlí zde kosmické vědomí. Je tu od toho, aby umožňovalo vědomé mysli kvalitní výkon, a přebírá kontrolu ve chvílích, kdy je potřeba dodatečných informací (pokud mu to dovolíme). Stav, kdy řeknete - koukáš do blba, nebo uletěly ti včely? - stav odpojení vědomé mysli a napojení se na kosmické vědomí. Perikard zabezpečuje orientaci obecně.
Hlavní funkce tří ohnišť: Rozložení v těle: MING MEN - hoří v oblasti ledvin (VODY) - ohníček, který zajišťuje ohřívání vody v ledvinách. Vyhasnutím ohníčku MING MEN končí život. MINISTERSKÝ OHEŇ - hoří v oblasti středu (prvku země). Stará se o udržení varu v kotlíku našeho stravování. Jeho skomírání má závažné dopady na naši psychiku, ztrátu energie, dochází k motolici a závratím. Jeho vyhasnutí se projevuje hlubokým kómatem. CÍSAŘSKÝ OHEŇ - plane v srdci. Jako vládce udržuje funkci těla. Při jeho nedostatečnosti máme problémy s energií, motivací, při těžších poruchách dochází napřed k odpojení kosmického vědomí v perikardu, které se projeví zmateností, postupně se může odpojit i Vědomá mysl sídlící v srdci a dochází k bezvědomí. Velké plápolání poškozuje hlavně psychiku.

Energie ohně - Harmonie: aktivita, vnitřní klid, akčnost i vyváženost, veselost
Disharmonie: vzrušivost, nervozita, skleslost, úzkost, přecitlivělost, málo sebevědomí

Oheň - je nejteplejší a nejvíce akční energií, jde do všech stran, je rychlá ve svém vzniku i zániku. Dává nám rychlost a rytmus.

Éterické oleje: Pelargonie - neuralgie, krvácení, onemocnění krev. oběhu, angína, nervový pres. Ylag-ylang - bušení srdce, úzkost, deprese, celkové tonizační účinky. Mandarinka - psychické napětí, úzkost, depresi, melancholii a smutek, osvěžuje, pomáhá při nespavosti. Bazalka - posiluje nervový systém a mozkovou činnost, dodává odvahu a odhodlání. Růže damašská - nepravidelné či bolestivé menstruace, přechodové potíže, omlazující účinky na pokožku, úzkost, deprese, harmonizuje srdeční činnost. Majoránka- srdeční křeče, onemocnění krev. oběhu, uvolňuje nervové napětí, nespavost, přílišné přemýšlení, zklidňuje srdce. Citron - angina, horečka, celková tělesná slabost. Lemongras - protibakteriální a protiplísňový, na neuralgie, bolesti a pohmožděniny, osvěžuje, pročišťuje, pomáhá koncentraci.

Element - ZEMĚ

Plný orgán (CANG): SLEZINA, SLINIVKA - v čínské medicíně se považuje za jednotný orgán (9-11 hod.), ohrožený měsíc - září
Párový dutý orgán (FU): ŽALUDEK (7-9 hod.), ohrožený měsíc - říjen

Souhlasné biorytmy:
odpoledne, babí léto, starší dospělý věk
Hlavní vztahy: ústa, rty, prsa, svaly, lymfa, tuková tkáň
Pohyb: sestupný. Projevy: zpěv, zádumčivost, vnímání, přemýšlení, objektivnost, zodpovědnost, nerozhodnost, obětavost, poslušnost. Barva: žlutá (od bílých písků až po černozem). Chuť: sladká. Smysl: chuť. Měsíční fáze: měsíc, zahalený mraky. Světová strana: střed (zeměpisný). Přírodní jev: vlhko. Planeta: Saturn. Čísla: 5 a 10.

Hlavní funkce sleziny, slinivky: Zajišťuje trávení živin. Tráví potravu, vyčerpává z ní živiny a energii a tím se podílí na tvorbě krve a energie. Přepravuje a přeměňuje vodu a vlhkost. Uchovává krev v oběhových kanálech - při poruše funkce se objevují časté modřiny a krvácení na různých částech těla. Řídí vzestup - schopnost udržení orgánů na svém místě. Při nedostatku funkce dochází k poklesu orgánů (žaludek, děloha, konečník, ledviny, apod.).
Hlavní funkce žaludku: Začíná s prvotním trávením a rozkladem bílkovin. Řídí sestup potravy do dalších oddílů trávícího systému. Když je funkce žaludku snížená, potrava v něm stagnuje a tok energie se může i obrátit - zvracení, pálení žáhy, říhání, apod.

Energie země - Harmonie: víme, kdo jsme a kam jdeme, stabilita, soucit, šlechetnost, důvěra ve své schopnosti
Disharmonie: nejasnost, obavy a zmatenost, závislost, přehnaná opatrnost, člověk ví, co chce, ale chybí mu síly a energie toho dosáhnout

Země - je to zem, co nám dodává pevnou půdu pod nohama, i to, co je zdrojem obživy. Je to energie dozrávání. Období, kdy máme ve svém životě vyvážené síly fyzické i dostatek moudrosti.

Éterické oleje: Kardamom - Pomáhá při pomalém zažívání a špatné funkci střev, působí proti únavě, nervovému vyčerpání a napomáhá soustředění

Vetyver - Má zchlazující účinky, posiluje slinivku a zažívání, ulevuje při revmatizmu a svalových bolestech, zklidňuje, pomáhá při úzkosti a depresi.
Anýz - Napomáhá trávení a vylučování, zmírňuje úzkost, přílišné přemýšlení a starosti
Máta peprná - posiluje zažívání (kolika, nevolnost, zácpa, nadýmání) a nervy (migréna, závratě, špatná paměť, koncentrace, vyčerpání), má protiinfekční účinky
Fenykl - při nevolnosti, zácpě, nadýmání, zánětech močového měchýře, edémech, nadváze
Zázvor - celkové posílení organizmu při slabosti a chladu, posiluje činnost ledvin, sleziny, žaludku, srdce a plic, působí afrodiziakálně i antidepresivně, posiluje vůli a zdravou ctižádost, dodává sebejistotu a vitalitu.

Element - KOV

Plný orgán (CANG): PLÍCE (3-5 hod.), ohrožený měsíc - listopad
Párový dutý orgán (FU): TLUSTÉ STŘEVO (5-7 hod.), ohrožený měsíc - prosinec

Souhlasné biorytmy:
večer, podzim, stáří
Hlavní vztahy: nos, dech, hlen, kůže a ochlupení
Pohyb: dostředivý. Projevy: usedavý pláč, žal, fobie, deprese, smutek. Mentální charakteristika: vůle. Posilující barva: bílá, fialová, kovová. Chuť: ostrá, pálivá. Smysl: čich. Měsíční fáze: ubývající půlměsíc. Světová strana: západ. Přírodní jev: sucho. Planeta: Venuše. Čísla: 4 a 9.

Hlavní funkce plic: Řídí respirační energii a také řídí vdechování i vydechování. Řídí energii celého těla i života, ten začínáme a končíme výdechem. Spolupodílí se na řízení metabolismu vody. Říká se, že jsou "horním pramenem vody". Zajišťují eliminaci nečistot.
Hlavní funkce tlustého střeva: Je důležitou součástí trávicího systému a závisí na něm, zda organismus bude průběžně očištěn od zbytků potravin nebo zda se zbytky hromadí a zatěžují ho.

Energie kovu - Harmonie: optimismus, pozitivní přístup k životu a řešení problémů, sex-appeal, tvořivost, sebevědomí.
Disharmonie: deprese, lítostivost, introverze, pochmurná nálada, nedostatek optimismu, zranitelnost, zdrženlivost.

Kov - je energií nejvíce koncentrovanou, která jde do středu a poskytuje nám přizpůsobivost. Je to však jiný druh přizpůsobivosti než u dřeva. Když kováním změníme tvar, pak nám tento tvar již zůstane. Schopnost přizpůsobit se a setrvat v tom.

Éterické oleje: Elemi - při hojení hnisavých zánětů a ran, je antiseptický, při onemocnění horních cest dýchacích pomáhá rozpouštět hleny, vhodný k rekonvalescenci, hodí se při meditaci

Cypřiš - účinný při rýmě, dávivém kašli, harmonizuje menstruační cyklus, pomáhá při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, hemoroidech, křečových žilách, napomáhá duševní transformaci
Eukalyptus globulus - při infekcích ORL, dýchacích a močových cest, napomáhá vykašlávání a celkově posiluje, působí proti kožním bakteriálním a kvasinkovým infekcím, ulevuje při svalových bolestech a neuralgiích, ničí choroboplodné zárodky v ovzduší
Pačule - působí antisepticky v zažívacím ústrojí (průjem, otrava, zvracení, nevolnost) a hojí pokožku (mokvavý ekzém, lupenka, podráždění), výrazně zklidňuje (deprese, nespavost, neklid, vyčerpání, pocity slabosti)
Hřebíček - antiseptický a prohřívající, posiluje trávení, je protiinfekční v zažívacím a dýchacím ústrojí, vhodný při únavě, průjmu, chladu, posiluje a dodává jistotu.
Jalovec - pročišťující a protirevmatický, užívá se při otocích, studených končetinách, při kašli, je účinný proti únavě, očišťuje od negativních myšlenek

Element - VODA

Plný orgán (CANG): LEDVINY (17-19 hod.), ohrožený měsíc - únor
Párový dutý orgán (FU): MOČOVÝ MĚCHÝŘ (15-17 hod.), ohrožený měsíc - leden

Souhlasné biorytmy: noc, zima, smrt a zrození
Hlavní vztahy: uši, kosti, vlasy, kostní dřeň, sliny
Pohyb: plynoucí. Projevy: sténání, strach, hrůza, třas, lkaní, naříkání. Mentální charakteristika: moudrost. Posilující barva: tmavomodrá a černá. Chuť: slaná. Smysl: sluch. Měsíční fáze: novolunní. Světová strana: sever. Přírodní jev: chlad. Planeta: Merkur. Čísla: 1 a 6.

Hlavní funkce ledvin: Sídlo vrozené energie - tuto energii člověk dědí při početí od svých předků. Během života se postupně uvolňuje, nedá se doplnit a proto je třeba ledviny nezatěžovat, abychom si ji šetřili. Tato energie zajišťuje schopnost rozmnožování, řídí dospívání a stárnutí organismu. Ledviny harmonizují a regulují tekutiny v organismu. Prohlubují nádech a tím ovlivňují příjem energie.
Hlavní funkce močového měchýře: Odpovídá za skladování a vylučování moči.

Energie vody - Harmonie: odvážnost, poznávání nových věcí a jejich využití, ve vodě je skrytý potenciál - pokud ho využijeme, máme dostatek odvahy jít dopředu, touha po dobrodružství a uplatnění, rozhodnost
Disharmonie: apatie, nedostatek sebedůvěry, úzkost, všeprostupující strach, strach z nových věcí a zážitků, z neznámého a ze zklamání, nejistota

Voda - plynoucí, ženoucí nás kupředu, dává nám vláčnost, vlhkost, ale i pomalost a klid. Klid, který je předzvěstí nového začátku. Je koncem i začátkem života. Oleje posilující element vody, mají většinou dřevité, jehličnaté aroma, které dává vnitřní sílu a pevnost potřebnou k udržení kurzu a zachovává jak cílevědomost, tak pružnost.

Éterické oleje: Jalovec - výrazně posiluje ledviny a močový systém, je močopudný, pročišťující a protirevmatický, užívá se při otocích, zánětech močového měchýře, močových kamenech, studených končetinách, je účinný proti dně, revmatitidě, artritidě, bolestech kloubů, únavě, očišťuje od negativních myšlenek

Růžové dřevo - posiluje imunitu, má povznášející antidepresivní účinky
Cedr - antiseptický, močopudný, působí zejména na infekce močového, dýchacího a pohlavního ústrojí, posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku
Pomeranč hořký - ulevuje při neklidu, úzkosti a depresi, tonizační, sedativní a antiseptické účinky
Skořice - silně prohřívá a posiluje srdeční činnost, na močopohlavní infekce, vyčerpání a depresi, chřipka, kašel, rýma, virové infekce
Santal - zklidňující a protizánětlivé účinky zejména v močopohlavním a dýchacím ústrojí, uklidňuje při neklidu, nespavosti, napětí a depresi, působí afrodiziakálně, sedativní účinky