Element - VODA
Plný orgán (CANG): LEDVINY (17-19 hod.), ohrožený měsíc - únor
Párový dutý orgán (FU): MOČOVÝ MĚCHÝŘ (15-17 hod.), ohrožený měsíc - leden
Souhlasné biorytmy: noc, zima, smrt a zrození
Hlavní vztahy: uši, kosti, vlasy, kostní dřeň, sliny
Pohyb: plynoucí. Projevy: sténání, strach, hrůza, třas, lkaní, naříkání. Mentální charakteristika: moudrost. Posilující barva: tmavomodrá a černá. Chuť: slaná. Smysl: sluch. Měsíční fáze: novolunní. Světová strana: sever. Přírodní jev: chlad. Planeta: Merkur. Čísla: 1 a 6.
Hlavní funkce ledvin: Sídlo vrozené energie - tuto energii člověk dědí při početí od svých předků. Během života se postupně uvolňuje, nedá se doplnit a proto je třeba ledviny nezatěžovat, abychom si ji šetřili. Tato energie zajišťuje schopnost rozmnožování, řídí dospívání a stárnutí organismu. Ledviny harmonizují a regulují tekutiny v organismu. Prohlubují nádech a tím ovlivňují příjem energie.
Hlavní funkce močového měchýře: Odpovídá za skladování a vylučování moči.
Energie vody - Harmonie: odvážnost, poznávání nových věcí a jejich využití, ve vodě je skrytý potenciál - pokud ho využijeme, máme dostatek odvahy jít dopředu, touha po dobrodružství a uplatnění, rozhodnost
Disharmonie: apatie, nedostatek sebedůvěry, úzkost, všeprostupující strach, strach z nových věcí a zážitků, z neznámého a ze zklamání, nejistota
Voda - plynoucí, ženoucí nás kupředu, dává nám vláčnost, vlhkost, ale i pomalost a klid. Klid, který je předzvěstí nového začátku. Je koncem i začátkem života. Oleje posilující element vody, mají většinou dřevité, jehličnaté aroma, které dává vnitřní sílu a pevnost potřebnou k udržení kurzu a zachovává jak cílevědomost, tak pružnost.
Éterické oleje: Jalovec - výrazně posiluje ledviny a močový systém, je močopudný, pročišťující a protirevmatický, užívá se při otocích, zánětech močového měchýře, močových kamenech, studených končetinách, je účinný proti dně, revmatitidě, artritidě, bolestech kloubů, únavě, očišťuje od negativních myšlenek
Růžové dřevo - posiluje imunitu, má povznášející antidepresivní účinky
Cedr - antiseptický, močopudný, působí zejména na infekce močového, dýchacího a pohlavního ústrojí, posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku
Pomeranč hořký - ulevuje při neklidu, úzkosti a depresi, tonizační, sedativní a antiseptické účinky
Skořice - silně prohřívá a posiluje srdeční činnost, na močopohlavní infekce, vyčerpání a depresi, chřipka, kašel, rýma, virové infekce
Santal - zklidňující a protizánětlivé účinky zejména v močopohlavním a dýchacím ústrojí, uklidňuje při neklidu, nespavosti, napětí a depresi, působí afrodiziakálně, sedativní účinky
PENTAGRAM - Cyklus pěti prvků

V přírodě probíhá mnoho cyklických dějů, vše kolem nás i v nás běží v cyklech. Denní cyklus, roční cyklus, cyklus našeho života, fáze měsíce a tím i příliv a odliv...Prostřednictvím pozorování cyklických dějů čínští filozofové stanovili pět elementů (pět prvků, pět proměn energií), mezi kterými probíhá energie stále dokola.
Představte si, jak v tomto cyklu probíhá neustále energie. Jeden prvek vyživuje, tedy posílá energii prvku následujícímu. To znamená, že Dřevo živí Oheň, Oheň spálením Dřeva vyživuje Zemi, země živí Kov, Kov vzniká v Zemi. Kov pak vyživuje vodu, na Kovu se sráží voda a Voda vyživuje Dřevo (strom). Tento cyklus nazýváme Cyklus výživy.
Ve stavu poruchy (opačný směr toku energie) pak vzniká destrukce - Dřevo porušuje (nadměrně vsakuje) Vodu, Voda ničí (koroduje) Kov, Kov narušuje Zemi, Země hasí Oheň a Oheň spaluje Dřevo.
Aby byl systém dostatečně stabilní, má ještě pojistku a tou je Cyklus kontroly. Proto Dřevo kontroluje Zemi, Země kontroluje Vodu, Voda kontroluje Oheň, Oheň kontroluje Kov a ten kontroluje Dřevo. Někdy se tomuto vztahu říká "vládne nad". To je jen stručný a velmi povrchní nástin toho, jak to v přírodě a v našem těle funguje. Příroda to vymyslela důmyslně a čínští filozofové to pro nás důmyslně zpodobnili.
Energie přechází plynule bez zastavení jedna do druhé a živí energii následující. Jaro střídá léto, léto je zdrojem energie pro pozdní léto, po kterém následuje podzim a zima. Je to stejný koloběh energie, kdy ráno energie stoupá, vše je odpočinuté a pružné a přechází do nejakčnější části dne, kdy je nejtepleji a tou je poledne. Pak energie klesá k pozdnímu odpoledni a přichází večer. Ten pak přejde do klidné, vlhké a pomalé noci.
Ke každému z pěti výše jmenovaných prvků jsou přiřazeny i naše orgány. Patří sem proto, že mají stejný charakter energie a jsou pro naše tělo zdrojem stejné funkce, jako základní prvek. Vždy jsou zde dvojice orgánů. Jeden plný, metabolický, a druhý dutý, vylučovací. Oba dohromady tvoří celek, který odpovídá stejné energii.